Czym powinien sugerować się przedsiębiorca wybierając auto leasing?

Czym powinien sugerować się przedsiębiorca wybierając auto leasing?
Czym powinien sugerować się przedsiębiorca wybierając auto leasing?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wybór leasingu przez przedsiębiorcę nie jest tak trudnym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Należy bowiem uwzględnić kilka bardzo istotnych czynników. Czym powinien zatem charakteryzować się dobry auto leasing?

Leasing operacyjny czy finansowy?

Zdecydowana większość przedsiębiorców decyduje się na leasing operacyjny. Przedmiot leasingu jest bowiem w tym rodzaju leasingu amortyzowany przez leasingodawcę. W ten sposób leasingobiorca ma możliwość wrzucenia w koszty praktycznie wszelkich opłat leasingowych. Godny uwagi jest również fakt, że wspomniany leasing operacyjny przeważnie jest korzystniejszy i tańszy w porównaniu do finansowego.

Kiedy przedsiębiorca powinien zatem postawić na leasing finansowy?

Jest to rozwiązanie przeznaczone dla przedsiębiorców, których celem jest odliczenie VAT-u od razu. Warto wybrać leasing finansowy również w przypadku, gdy leasingobiorca będzie chciał być właścicielem przedmiotu leasingu od samego początku. Ma to istotne znaczenie przede wszystkim przy różnego rodzaju dotacjach. Ponadto leasing finansowy będzie lepszym rozwiązaniem jeżeli celem przedsiębiorcy będzie szybsze spłacenie leasingu.

Bardzo często dochodzi do sytuacji, że firmy leasingowe z różnych powodów nie chcą dać przedsiębiorcy leasingu operacyjnego. W zdecydowanej większości przypadków będzie dotyczyło to przedmiotów o stosunkowo niskiej stawce amortyzacji.

Jakie warunki leasingu?

Bardzo istotne znaczenie przy podejmowaniu ostatecznej decyzji powinna mieć wysokość pierwszej wpłaty. Godny uwagi jest fakt, że wpłata wyższa niż 10% będzie miała uzasadnienie tylko i wyłącznie w dwóch przypadkach. Przedsiębiorca może cierpieć na nadmiar gotówki, wtedy dobrym rozwiązaniem będzie tarcza podatkowa, która będzie wynikała z większej wpłaty. Ponadto firma może być nowa i leasingodawca będzie chciał od przedsiębiorcy 15-25% ze względu na ewentualne ryzyko związane z transakcją. W innych sytuacjach rekomendowane jest wpłacenie najniższej możliwej kwoty.