Pierwsza jazda po torze kartingowym

Pierwsza jazda po torze kartingowym
Pierwsza jazda po torze kartingowym

Karting to jazda na gokartach, która znacznie różni się od zwykłej jazdy autem. Początkujące osoby nieświadomie popełniają na torze kartingowym błędy, które utrudniają jazdę. O czym pamiętać podczas jazdy na torze? Jakich zasad przestrzegać?

Panowanie nad pojazdem – uchwyt kierownicy i hamowanie

Podczas wizyty na torze kartingowym nie należy za luźno trzymać kierownicy. Pojazdy mają wrażliwy układ kierowniczy, dlatego ręce trzymajmy w danej pozycji przez cały czas i ich nie puszczajmy. Niepotrzebne jest tutaj przekładanie rąk. Kolejną kwestią jest hamowanie. Za lekkie hamowanie nie jest dobrym pomysłem i zazwyczaj się nie sprawdza. Tor kartingowy wymaga, aby hamować efektywnie, na krótkim odcinku. 

Prowadzenie i skręcanie

Jazda na torze kartingowym może być czystą przyjemnością i doskonałą metodą na spędzenie wolnego czasu. Zapomnijmy o za wczesnym skręcaniu na zakrętach, gdyż dobranie odpowiedniej linii przejazdu jest bardzo ważne. Za wąskie wjeżdżanie w zakręt sprawi, że na wyjściu więcej stracimy. Wyścigi na torze wymagają precyzji i skupienia. Jeśli chcemy dotrzeć jako pierwsi na metę, zadbajmy o gładkie ruchy. Gwałtowne prowadzenie pojazdu sprawi, że straci on na prędkości. 

tor kartingowy

Pierwsza jazda gokartem wiąże się często z sensorycznym przeciążeniem. Pojazdy znajdują się nisko nad ziemią, dlatego poruszanie się daje wrażenie dwa razy szybszej jazdy. Właściwą ocenę sytuacji zachowamy wtedy, gdy będziemy patrzeć przed siebie i dostosujemy wzrok do szybkości poruszania się po torze. Na zakręcie warto patrzeć na wyjście z niego, a w trakcie hamowania patrzmy na zakręt. Przy wyjściu zwróćmy uwagę na kolejny łuk.